OtoSevdam.Com

2. El Arabaların Hurda İndiriminde Sona Yaklaşılıyor

hurda-arac-indirimi-2013-www.otosevdam.com
Uzun bir süredir halen elinde 20 yaş ve üzeri otomobil bulunan insanların merakla beklediği bir konu olan 2. El arabalar da hurda indirimi konusunda yeni gelişmeler mevcut.
Bu gelişmelerin kaynağı ise Sanayi Bakanı Nihat ERGÜN. Bakan Ergün’ün yaptığı açıklamalara göre düzenlemeyi Ulaştırma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri ve Sanayi Bakanlığı ortak olarak yürütüyor. Bu düzenlemeye göre 2. El hurda araba indirimi 20 yaş ve üzeri binek arabaları kapsayacak.
Bu çalışmalar ışığında gündemde olan ve halk tarafından yoğun talep alan bir konu ise 20 yıl olan sınırın 16 ya çekilmesi. İlgili bakanlıklar bu konu hakkında da talepleri masaya yatırmış durumda. Çalışmaların her ne kadar sona yaklaştığı bilgileri konuşulsa da henüz nihai aşamaya gelinilmedi. Çalışmaların tıkanma noktası ise eknomik faktörler ve masaya yatırılan bazı alternatif yöntemler olarak belirtiliyor.
Bilindiği gibi bu çalışmanın asıl amaçları sürüş güvenliğini arttırmak ve eski araçların çevreye verdiğini aşırı kirlilik. Bu sebeplerle henüz bir karar alınmamakla birlikte bir çok faktör tartışılıyor. Bunlardan ilki hurda değerindeki 2. El aracın devlete karşılığınca teslim edilmesi ve yeni araç alımında peşinat olarak sayılması. Ayrıca bankalarla olabilecek özel anlaşmalar sayesinde uygun finansman ve kredilerle 2. El hurda aracın yerine sıfır bir araba teşvikiyle otomotiv sektörünün de canlandırılması hedefleniyor.
20 yaş ve üzeri araba sahibi olan kullanıcıların kafasını meşgul eden bir diğer konu ise yapılacak olan indirimler sayesinde bir nebze olsun kara geçip geçmeyecekleri. Örnek vermek gerekirse Türkiye de 2. El olarak en fazla satan ve piyasası yüksek olan bir araba olan Efsane Kasa Toyota Corolla olarak tabir edilen 1993 model araçların mevcut değeri ile piyasadaki değeri farklılık arz ediyor. 1993 model Toyota Corolla nın olması gereken değeri 7.000 lira olması gerekirken 2. El oto pazarlarında 10.000 lira civarı seviyeler de dolanıyor. Bu ve bunun gibi bir çok örnek vatandaşın kafasında soru işareti durumunda.
Bilindiği gibi daha önce Türkiye’de 2003 yılında 2. El arabalar için hurda indirimi uygulanmış ve sıfır araba alanlara ÖTV indirimi uygulanmıştı.
Umarın yapılan çalışmalarla en kısa zamanda kullanıcıların güvenliğini tehlikeye sokan, çevreye emisyon açısından zararlı olan arabaların yerine daha güvenli, daha konforlu ve çevreyi olabildiğince koruyan araçlar gelir. Bu değişimler gerçekleşirken ise sadece otomotiv veya bankaların kazançları değil vatandaşın kesesi de düşünülür.

Yukarı